تبلیغات
روستای هلال آباد - مزایای آبیاری قطره ای
روستای هلال آباد
سرزمین تلاش و پشتکار آباء و اجداد

مرتبه
تاریخ : یکشنبه 5 بهمن 1393
آبیاری قطره ای مانند روش های دیگر آبیاری تحت فشار دارای محاسن و معایبی است. از مزایای آبیاری قطره ای این است که به دلیل برقرارشدن توازن بین تبخیر-تعرق و مقدار آبیاری از هدر رفتن آب به صورت رواناب سطحی یا نفوذ عمقی جلوگیری می شود و چون فقط محدوده کوچکی ازخاک آبیاری می شود ازر شد علف های هرز در نقاطی که آبیاری نمی شود جلوگیری به عمل می آید.


مطالعات نشان داده است که نسبت تولید به ازاء هر واحد آب مصرفی در آبیاری قطره ای نسبت به سایر روش ها بیشتر است. دلایل زیادی برای این موضوع می توان برشمرد. یکی این که در روش قطره ای چون آبیاری به طور مداوم و یا به دفعات زیاد صورت می گیرد رطوبت خاک همواره بالا است وگیاه تحت تنش آبی قرار نمی گیرد. دوم این که به دلیل محدود بودن سطح آبیاری رشد علف های هرز که معمولآ در رقابت باگیاه قرار می گیرند صورت نمی پذیرد. البته باید توجه داشت که تمام مطالعات نشان دهنده افزایش محصول به ازاء هر واحد آب مصرفی نیست، بلکه برخی مطالعات نیز نشان داده اند که در این رابطه تفاوتی بین آبیاری قطره ای و سایر روش های آبیاری وجود ندارد و این امر بسته به شرایط آب، خاک و گیاه می باشد.

از محاسن دیگر آبیاری قطره ای این است که این روش می تواند درزمین های کشاورزی ای که برای سایر روش ها امکان پیاده شدن نیست به کار گرفته شود. به عنوان مثال این روش را می توان در زمین پست و بلند و سنگلاخی پیاده نمود.
به این مطلب چه امتیازی می دهید
ارسال توسط هوشنگ زارعی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظر شما در مورد اقدامات اخیر شوراهای اسلامی روستا چیست ؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی1

ابزار وبلاگ

طراحی سایت

قالب وبلاگ