تبلیغات
روستای هلال آباد - پانزدهم اسفند ماه ، روز هدیه ی درخت به زمینِ پیر مبارک باد
روستای هلال آباد
سرزمین تلاش و پشتکار آباء و اجداد

   درختكاری با نهال
     نهال معمولا به سه صورت در اختیار قرار می گیرد :

1 - نهال ریشه عریان 2- نهال گلدانی 3- نهال گونی پیچ

 Image result for ‫تصاویر روز درختکاری‬‎ نهالهای ریشه عریان :می توان این گونه نهال را در اواخر زمستان و یا اوایل بهار قبل از بیدار شدن درخت از نهالستانها و مراكز فروش نهال تهیه كرد .در موقع خرید به سالم بودن كلیه اجزای نهال توجه شود که شاخه ، تنه و ریشه تازه ، سالم و مناسب باشد. گودال را به اندازه ای حفر كنید كه ریشه ها در هم پیچ نخورد وقتی نهال را در گودال قرار دادید در آن خاک بریزید و آن را با لگد فشار بدهید پس از آن اطراف گودال را برای آبیاری به صورت حوضچه آماده كنید .نهال باید به اندازه ای كه در نهالستان در خاك بوده است در خاك داخل گودال قرار گیرد و این را از روی رنگ قسمت یقه گیاه ( فاصله ریشه و ساقه اصلی )‌می توانید به خوبی تشخیص دهید.
نهالهای گلدانی : اینگونه نهالها را در تمام طول سال می توان انتقال داد و در محل مورد نظر كشت نمود، مشخص كردن وضعیت ریشه ها قبل از بیرون آوردن نهال از گلدان كار مشكلی است و می توانید ظاهر آنرا معاینه كنید و اگر ریشه ها از سطح خاك اطراف گلدان و سوراخهای زهكش زیر گلدان بیرون زده باشد از انتخاب این چنین گلدانی جدا خودداری كنید.
عمق گودال را دو برابر قطر دهانه گلدان حفر كنید. لازم است كه به خاك مقداری كود اضافه نمایید.زیرا نهالهای گلدانی از حساسیت بیشتر برخوردار هستند و باید در عملیات كاشت و مواد غذایی مورد نظر دقت نمود. وقتی كه نهال را از گلدان بیرون می آورید ریشه های اضافی پیچ خورده و صدمه دیده را قطع كنید و به آهستگی ریشه هایی را كه در هم شده اند از یكدیگر دور كنید گیاه را اندكی بالاتر از آنچه در گلدان بوده است در گودال قرار دهید و اگر گودال را عمیق تر حفر كرده اید مقداری خاك و كود كف آن بریزید سپس آن را با لگد مستقر و محكم كنید.بهتر است گودال را قبلا آبیاری كنید و بگذارید آب آن زهكش شده و جذب شود .پس از اینكه نهال را داخل گودال گذاشتید اطراف آن را با خاك و كود پركنید و بعد آبیاری نمایید.
نهالهای گونی پیچ :معمولا بعضی از نهال درخت و درختچه ها را وقتی كه از زمین نهالستان برای انتقال به محل اصلی بیرون می آورند به سبب حساسیتی كه دارد و احتمال خشك شدن آنها در فاصله بیرون آوردن از نهالستان و كشت وجود دارد به هنگام كندن از بستر خزانه ها نهال را همراه با خاك اطراف ریشه آن بیرون می آورند و ریشه ها را بدون آنكه صدمه ببینند همراه مقداری خاك داخل گونی پیچیده و محكم با نخ می بندند و برای جلوگیری از خشك شدن داخل گونی ، مرتبا كمی آب به گونی می پاشند گودالی را كه برای این گونه نهالها در نظر می گیرند نباید به اندازه ای عمیق باشد كه از ارتفاع خاك اطراف نهال بیشترباشد معمولا باید نهال را حدود 5 سانتیمتر بالاتر ازحد طبیعی آن كاشت پهنای دهانه گودال تقریبا باید دو برابر توپی خاك اطراف نهال باشد و عمق آن هم كمی كمتر از ارتفاع خاک باشد. وقتی گودال را به مشخصات بالا حفر نمودید كمی خاك خوب مخلوط با كود بریزید سپس نهال را داخل گودال گذاشته اطراف آن را با خاك مناسب و كوددار پر كنید و پس از آن حوضچه اطراف نهال را آماده و آبیاری نمایید.
خصوصیات یك نهال خوب
1- ریشه فراوانی داشته باشد.
2- ساقه آن مستقیم و بدون انشعاب باشد.
3- تاج آن طبیعی و انشعاب داشته باشد.
4- پوسته نهال باید شاداب و آبدار باشد.
5- در نهالهایی كه همیشه سبزهستند رنگ برگها باید سبز معمولی یا سبز تیره یكدست باشد.همچنین آثار ضعف و پژمردگی در برگها دیده نشود.
6- ریشه نهال باید شادابی و رطوبت داشته باشد و بریدگی و شكستگی آن بسیار كم باشد.
7- باید توجه داشته باشید كه اعضای مختلف نهال از زخم و وجود حشرات و بیماری به دور باشد.
توصیه های مهم
1. هیچ وقت نباید برای در آوردن نهال از زمین آن را بكشید.
بهترین زمان برای كاشتن نهال در روزهای ابری و زمانی كه باد كم می وزد می باشد.
2. برای كاشت نهال ابتدا مقداری خاك مرغوب كف گودال بریزید و سپس نهال را روی آن قرار دهید.
جاهایی كه خطر چرای نهال به وسیله دام وجود دارد باید از نهال مراقبت بیشتر و كاملتری شود.

طبقه بندی: همه جور مطلب، به این مطلب چه امتیازی می دهید
ارسال توسط هوشنگ زارعی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظر شما در مورد اقدامات اخیر شوراهای اسلامی روستا چیست ؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی1

ابزار وبلاگ

طراحی سایت

قالب وبلاگ